Kasztany górą !

Koniec roku to czas podsumowań i przyznawania rozmaitych nagród. Jednym ze sposobów na uhonorowanie najlepszych koni jest przyznawanie im tytułu Horse of The Year. Plebiscyt na najlepszego sportowca trwa m.in. w holenderskiej księdze KWPN, natomiast został już rozstrzygnięty w Belgii oraz w Irlandii.
W Belgii tytuł Najlepszego Konia BWP przyznano kasztanowatej kl. Cylana, a właściwie, bo tak brzmi jej pełne imię, Cylana van de Ruitershoeve (Skippy II x Darco) hod. Dirk i Daniel D'Haese. Ta nieduża klacz z powodzeniem rywalizuje w najtrudniejszych konkursach skokowych. Startuje na niej młodziutka reprezentantka USA - Reed Kessler. Najlepsze wyniki tej pary w 2013 roku to  m.in. 10. miejsce w Finale PŚ Goteborg, 2. miejsce w GP Paryża oraz 8. miejsce w GP Dublina. Przejazdy tej pary pozwoliły na zwycięstwo drużyny amerykańskiej w konkursie PN Wellington i wywalczenie drugiego miejsca w Spruce Meadows i Hickstead.
Rodowód klaczy Cylana to połączenie ogiera Skippy (Galoubet) i Darco (Lugano van la Roche). Przykładami podobnego połączenia (Darco x Skippy II) mogą być dwa inne konie startujące w zawodach najwyższegos szczebla - Quarco de Kerambars i Salamon.
W najnowszym rankingu WBFSH Cylana zajmuje 8 miejsce (konie skokowe).

Reed Kessler i Cylana w Paryżu - FILM

Podobny plebiscyt zorganizowano w Irlandii. Tytuł Horse of The Year (Koń Roku) przyznano holenderskiemu Lansdowne (Guidam x Wolfgang) hod. Jan Greve. Ten złotokasztanowaty ogier (na zdjęciu) w tym roku, w lipcu zwyciężył w GP Spruce Meadows (CSI5*), a w sierpniu zdołał zakwalifikować się do ścisłego finału ME, w którym zajął 19. miejsce. W najnowszym rankingu WBFSH Lansdowne został sklasyfikowany na 5. miejscu. Lansdowne to syn Guidama i jednocześnie, podobnie jak Cylana, potomek og. Alme Z. Co ciekawe jest to pełny brat znanego w Polsce ogiera Zodan