Rankingi WBFSH 2013 - cz.I

 

 WBFSH regularnie, co miesiąc, publikuje rankingi dla koni i ksiąg stadnych rywalizujących w trzech, olimpijskich konkurencjach jeździeckich - skokach, ujeżdżeniu i wkkw. Pod koniec roku, tradycyjnie przygotowywane są zestawienia podsumowujące dany sezon.
Które konie i które związki hodowlane okazały się najlepsze w ostatnim czasie i jak wypadły na ich tle polskie konie ?
Zapraszamy do lektury pierwszego z serii trzech artykułów poświęconych tegorocznym zestawieniom WBFSH !

Łącznie w trzech rankingach, obejmujących wyniki uzyskane pomiędzy 1.10.2012 a 30.09.2013, sklasyfikowano ponad 10 tysięcy koni i od 37 (ujeżdżenie) do 57 (wkkw) ksiąg stadnych.

Skoki przez przeszkody
W rankingu skokowym sklasyfikowano nieco ponad 5 tys. koni i 51 ksiąg stadnych. Najlepsza dziesiątka zestawienia koni potwierdza zmiany jakie zachodzą w ostatnim czasie - na popularności zyskują konie urodzone w Holandii i Belgii, a tracą te zapisane do ksiąg niemieckich. Cztery konie z Top Ten reprezentują związek KWPN, trzy BWP. Stawkę uzupełniają przedstawiciele ras SF, SBS i holsztyńskiej. 

Ranking koni

Najwięcej punktów w tegorocznym rankingu - 1655, zgromadziła Castle Forbes Myrtille Paulois (Dollar du Mourier x Grand Veneur) SF. Klacz ta, podobnie jak jej rodzice, urodziła się we Francji, a startuje na niej reprezentant tego kraju - Roger Yves Bost. Para w tym roku wywalczyła złoty medal ME. Castle Forbes Myrtille Paulois (na zdjęciu po lewej) poprzez ogiery Jalisco B i Alme reprezentuje ród Ibrahima. 

Drugie miejsce w rankingu indywidualnym zajął ogier Chaman (Baloubet du Rouet x I Love You). Koń ten ma w rodowodzie dużo koni francuskich, ale jest zapisany do księgi KWPN. Podobnie jak Myrtille Paulois reprezentuje on ród ogiera Ibrahim (dokładnie Ibrahim - Alme - Galoubet A - Baloubet du Rouet). Jeźdzcem Chamana jest znany niemiecki zawodnik - Ludger Beerbaum. Najlepsze tegoroczne wyniki tego konia to 10 miejsce w GP GCT Estoril i 2 miejsce w Pucharze Narodów na CSIO5* Rzym.
Warto dodać, że jest to chyba jeden z najbardziej urodziwych i najlepiej technicznie skaczących synów ogiera Baloubet du Rouet.
 
Na trzeciej pozycji znalazła się dwukrotna medalistka z Herning (srerbro i złoto) - Cella BWP (Cento x Chin Chin). Klacz ta wywodzi się z rodu ogiera Cottage Son xx. Równie ciekawa jest żeńska część jej rodowodu. Matka Celli - Usha van't Roosakker urodziła m.in. znanego z sukcesów pod Zuzanną Gowin wał. Emperio van't Roosakker (Nabab de Reve). Z tej samej linii wywowdzi się również młoda, obiecująca klacz Janiki Sprunger - Electra van't Rosakker (Carthago x Darco).
Sama Cella, dzięki zastosowaniu techniki embriotransferu dochowała się już potomstwa i ma już licencjonowanego syna og. Happy Wandor van't Roosakker, który został uznany w związku AES (Anglo European Studbook).

W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze:

4. Big Star (Quick Star x Nithard) KWPN, startujący pod Nickiem Skeltonem ogier prowadził kilka miesięcy, ale ostatnio zniknął z parkurów z powodu kontuzji
5. Lansdowne (Guidam x Wolfgang) KWPN - finalista tegorocznych ME, pełny brat uznanego w Polsce ogiera Zodan
6. Silvana HDC (Corland x Widor) KWPN - para Silvana/Kevin Staut regularnie reprezentowała Francję w konkursach Furusiyya Nations Cup
7. Casall Ask (Caretino x Lavall I) HOL - 4 miejsce ME 2013, brązowy medal w drużynie
8. Cylana (Skippy II x Darco) BWP - 12 miejsce Finał PŚ (Reed Kessler), 2. miejsce NC Hickstead i Calgary
9. London (Nabab de Reve x Chin Chn) BWP
10. Hello Sanctos (Quasimodo VD Molendreef x Nabab de Reve) SBS - dwukrotny medalista tegorocznych ME (brąz indywid. i złoto w drużynie)


Ranking ksiąg stadnych

Wobec powyższych wyników nie zaskakuje klasyfikacja ksiąg stadnych:
1. KWPN - 8384 pkt
2. BWP - 7161 pkt
3. SF - 6751 pkt
...
28. PZHK - 610 pkt

Przewaga księgi holenderskiej jest bardzo duża i trudno się jej dziwić, skoro szóstka najlepiej punktujących dla tego związku koni znalazła się w czołowej "15" rankingu indywidualnego. O pozostałe miejsca na podium zaciekle walczą BWP, SF i Związek Holsztyński.

Polskie konie w rankingu za rok 2013

Polski Związek Hodowców Koni zajmuje miejsce w okolicach połowy stawki (skalsyfikowano 53 księgi). Nie jest to wynik zły.

Najlepiej punktującymi końmi były:
317. El Camp (Campari M x Elvis) 350 pkt, na zdjęciu po prawej
1052. Boliwia (Elvis x Farn) 105 pkt
1450. Trojka (Lavendel x Cabrol) 70 pkt
1763. Aronia (Rubin x Montevideo) 50 pkt, klacz startuje w barwach Kazachstanu
2702. Elear (Nabucco x Elvis) 20 pkt
2919. Ares (Cantanis x Arak) 15 pkt

W tej grupie zdecydowanie wyróżnia się prudnicki El Camp (na zdjęciu po prawej), który startując pod Łukaszem Kozą zajął w tym roku m.in. 12 miejsce w GP na CSI3* Herning. Trzy z sześciu punktujących koni są potomkami ogiera Elvis (Le Mexico x Pericles xx).
Warto odnotować, że punkty dla Związku OS zdobywał Baltazar du Rouet (Baloubet du Rouet x Continue) dosiadany przez Jarosława Skrzyczyńskiego. 

RANKING KONI
RANKING KSIĄG STADNYCH

 





 
polski english