SCPMK Olsza 2013

 
W miniony weekend rozegrano V Sportowy Czempionat Polski Młodych Koni połączony z Memoriałem Jana Kantego Dabrowskiego. O medale w tym pierwszym walczyły konie 4,5, 6 i 7-letnie hodowli zagranicznej i krajowej (klasyfikowane łącznie). Poniżej przedstawiamy wyniki rywalizacji, która w tym roku stała na bardzo wysokim poziomie.

4-latki
W grupie koni czteroletnich na starcie stanęło 36 koni w tym złoty medalista MPMK ogier Iton (Taunus - Ikea/Turbud Quirinus). Rywalizacja w tej grupie była bardzo zacięta - pierwsze trzynaście koni dzielił nie więcej niż 1 pkt ! Ostatecznie całe podjum zajęły konie hodowli zagranicznej, a złoty medal zdobył reprezentant gospodarzy - westfalski Arpeggio II L (Arpeggio - Polyana/Polytraum) dosiadany przez Marcina Bętkowskiego. Drugie miejsce i tytuł wiceczempionki wywalczyła Afira Z (Ami Z - Czanel Z/Cupido) startująca pod Agatą Gil, a medal brązowy holsztyńska Bella Donna (Diarado - Udina I/Nekton). Najlepszym koniem polskiej hodowli był wspomniany wcześniej Iton startujący pod Janem Bobikiem

WYNIKI


                                       5-latki

Faworytem w gronie 5-latków był niepobity dotychczas Durano W (Vincenzo - Valanita/Placido) dosiadany przez Krzysztofa Praska (zdjęcie po lewej). Złoty medalista imponował formą także w Olszy, jednak jeden punkt za przekroczenie normy czasu w niedzielę pozbawił go medalu (ostatecznie para zajęła 4 miejsce).
Najlepszym pięciolatkiem tegoorcznej edycji SCPMK okazał się Kontendro (Contendro I - Kaloe/Spartakus) startujący pod Aleksandrą Słuszniak Marchwicką wałach (na zdjęciu po prawej) jest zapisany do księgi westfalskiej, ale został wyhodowany w Polsce. Miejsce drugie zajęła holsztyńska Quinchella (Quintero - Up To Date IX/Chello I), córka Quintero la Silla na którym z powodzeniem startuje Rolf Goran Bengtsson. 
Na najniższym stopniu podium stanęła holenderska Doblanet (Warrant - Oblanet/Celano) dosiadana przez Huberta Kierznowskiego. O medale w tej grupie wiekowej rywalizowało 38 koni, z czego ostatecznie sklasyfikowano 37. 

WYNIKI


6-latki
Grupa koni sześcioletnich była bardzo silna, do rywalizacji przystąpiły aż 43 konie. O wysokim poziomie rywalizacji niech świadczy fakt, że kwalifikacji do finału nie dawał wynik 5 pkt karnych ! Przekroczenie normy czasu w jednym z półfinałów nie pozwoliło na awans m.in. podwójnemu złotemu medaliście MPMK ogierowi Diokles (Haracz - Dida/First des Termes). Ostatecznie na podium znalazły się dwa konie zapisane do polskich ksiąg i jeden zapisany do księgi zagranicznej. Złoty medal wywalczył Copperville (Vingino - Sarinosa/Marino) startujący pod Wojciechem Dahlke (zdjęcie po prawej, fot. Paula Bartkowiak), a srebrny i brązowy odpowiednio Baton (Bajou du Rouet - Hiszpanka/Contendus)/Dawid Rakoczy i Dimequya (Imequyl - Dalia Z/Dutch Capitol)/Tomasz Miśckiewicz.
Brązowy medal klaczy Dimequya to chyba największy sukces potomka świetnego skoczka polskiej hodowli, ogiera Imequyl (Luron - Iluzja/Len). 

WYNIKI


7-latki
Podobnie jak na MPMK tak i w SCPMK 7-latki stanowiły najmniej liczną grupę. Zdecydowanie dominowały konie hodowli zagranicznej, a najlepszym z polskich koni była siwa Santisa (Cantanis - Samanta/Dido). Tytuł Czempiona przypadł w udziale westfalskiemu Avocado L (Co Pilot - Annelise/Avocado), który wyprzedził dwa holsztyńskie ogiery - Captain (Contendro - Sensea/Caretino) i Coriano's Ass (Coriano - Domina II/Landgraf I). Medalowe konie ukończyły SCPMK bez zrzutek, a dosiadali ich kolejno Marcin Bętkowski, Łukasz Appel i Marek Wacławik (zdjęcie po prawej).

WYNIKI

W memoriale Jana Kantego Dąbrowskiego świetną formę potwierdził Marcin Bętkowski. Reprezentant gospodarzy, jadący na klaczy Tola Z (Cartree Z - Toscania/Marino) pokonał parkur w bardzo dobrym stylu i pewnie siegnął po zwycięstwo. Tola Z (zdjęcie po lewej) urodziła się w Polsce, a jej hodowcą jest Tomasz Bagniewski.





 
polski english