Rankingi WBFSH kwiecień 2013

W pierwszych dniach maja WBFSH opublikowała kolejne rankingi koni i ksiąg stadnych. Aktualne zestawienie obejmuje okres od października 2012 do końca kwietnia 2013 roku i dotyczy koni startujących w trzech konkurencjach jeździeckich - skokach, wkkw i ujeżdżeniu.

Ranking skokowy

W rankingu skokowym sklasyfikowano 2787 koni i 47 ksiąg stadnych. W klasyfikacji indywidualnej, podobnie jak w ubiegłym miesiącu, zwyciężył holenderski Tamino (Numero Uno x Farmer). Para Tamino/Marc Houtzager zajęła m.in. 2 miejsce w II półfinale PŚ rozgrywanym niedawno w Goteborgu.
Tamino jest kontynuatorem rodu epokowego ogiera Ladykiller xx, Numero Uno - Libero H - Landgraf I - Ladykiller xx.
Miejsce drugie zajmuje klacz Silvana (Corland x Widor), która podobnie jak lider reprezentuje księgę KWPN. Klacz dosiadana jest na przez francuskiego zawodnika - Kevin Staut. Ostatnio para zajęła m.in. 3 miejsce w Finale PŚ w Goteborgu. Silvana jest po mieczu wnuczką legendarnego Cor de la Bryere.
Trzecie miejsce zajął siwy, holsztyński Carlo (Contender x Cascavelle). Wydaje się, że obok Checkmate (Meredith Michaels Beerbaum) jest to najbardziej utytułowany syn ogiera Contender. Carlo jest dosiadany przez zawodnika hiszpańskiego Sergio Alvarez Moya.
Najwyżej sklasyfikowanym koniem polskiej hodowli, podobnie jak przed miesiącem, jest prudnicki ogier El Camp (Campari M - Eleine/Elvis). Para Łukasz Koza/El Camp ostatnio bardzo udanie startowała m.in. na zawodach CSI i CSIO w Linzu.  El Camp uplasował się na 221 pozycji.

W rankingu ksiąg stadnych zdecydowanie prowadzi holenderska KWPN, która o przeszło 600 punktów wyprzedziła belgijską księgę BWP i francuską Selle Francais. Polski Związek Hodowców Koni zajmuje w tym rankingu 24 miejsce. Poza ogierem El Camp sklasyfikowano następujące konie polskiej hodowli:
641. Boliwia (Elvis - Brenda/Farn)
796. Trojka (Lavendel - Tripla/Cabrol)
1965. Makadi (My Will - Milena/Jarabub xx)
1965. Ares (Cantanis - Armila/Arak)
2221. Absatz (Aviano - Barba/Cynik xx)

Ranking ujeżdżeniowy
W rankingu ujeżdżeniowym sklasyfikowano 410 koni i 29 ksiąg stadnych. W zestawieniu koni prowadzi fenomenalny Parzival (Jazz x Ulft). Parzival startujący pod Adelinde Cornelissen kolejny sezon zachwyca formą. Para ostatnio zajęła m.in. 2 miejsce w Finale PŚ. Parzival pochodzi po ogierze Jazz (Cocktail x Ulster), który sam udanie startował w konkurencji ujeżdżenia, natomiast jego matka klacz Fidora jest córką ogiera Ulft. Ulft w Holandii pozostawił m.in. nieodżałowanego medalistę IO Sydney - og. Ferro.
Drugie miejsce w rankingu zajął og. Damon Hill (Donnerhall x Rubinstein I). Ten przepiękny ciemnokasztanowaty ogier, bardzo podobny do swojego słynnego ojca, reprezentuję księgę westfalską (Niemcy). Damon Hill w sezonie 2013 zwyciężył w Finale PŚ w Goteborgu.
Na trzeciej pozycji rankingu uplasował kuzyn og. Damon Hill - Desperados. Hanowerski, kruczokary ogier jest synem De Niro i klaczy Wie Musik/Wolkenstein II. W sezonie zimowym 2012/2013 Desperados zwyciężył m.in. w GP Dortmund. Niestety na skutek urazu, ogier ostatecznie nie wystąpił w Finale PŚ.
Co ciekawe aż 5 koni w pierwszej dziesiątce rankingu ujeżdżeniowego reprezentuje ród og. Donnerhall.
Najwyżej sklasyfikowanym koniem polskiej hodowli jest Ekwador (Heraldik xx x Corofino I), który zgromadził 807 punktów i z takim wynikiem zajmuje 124 miejsce.

W zestawieniu ksiąg stadnych prowadzi księga hanowerska, która wyprzedza KWPN i księgę westfalską. Konie zapisane do polskich ksiąg (PZHK) uplasowały się na 17 pozycji.
Poza Ekwadorem w rankingu sklasyfikowano następujące konie poslkiej hodowli:
157. Harmonia (Lord Alexander - Haga/Hars)
213. Randon (Czuwaj - Rafa/Fanimo)

Ranking WKKW
Cząstkowy ranking WKKW ze względu na specyfikę dyscypliny (zawody ograniczone praktycznie do startów otwartych) ukształtował się w dość jednostronny sposób. Sezon w Europie i Stanach Zjednoczonych dopiero nabiera rozpędu, natomiast w Australii i Nowej Zelandii właśnie się zakończył.
Mimo zmian wprowadzanych w regulaminie dyscypliny wciąż dominują konie zaawansowane w krew. W klasyfikacji indywdiualnej zwyciężył koń półkrwi angielskiej - Sandhills Brillaire, który wyprzedził wałacha o nieznanym pochodzeniu - Fletch Com.

Najwyżej sklasyfikowanym koniem hodowli poslkiej jest Simon Porloe ex Bestseller (Sofix - Babilonia/Czubaryk xx). Koń ten mimo, że wyhodowany w SK Nowa Wioska i startujący w kategoriach młodzieżowych w Polsce, wraz z imieniem zmienił księgę stadną i obecnie punktuje dla Wielkiej Brytanii.