Przed nami następne ważne „arabskie” wydarzenie w Janowie Podlaskim – sercu polskich koni arabskich. Nie wszyscy jeszcze ochłonęli po aukcji Pride of Poland 2015, na której została wylicytowana w rekordowej cenie 1,4 mln euro janowska, siwa Pepita, a już Gospodarze Janowa Podlaskiego przygotowują następną, równie spektakularną imprezę - XII Sportowe Mistrzostwa Europy Koni Arabskich, które odbędą się w dniach 11-13.09.2015. Trzy emocjonujące dni w czasie których najlepsze arabskie konie sportowe zaprezentują swoją jeździecką wszechstronność. Zawody są potwierdzeniem, że polskie konie arabskie nie tylko święcą triumfy na światowych pokazach, ale także coraz częściej zdobywają medale w zawodach sportowych.
ARABSKIE OGIERY I ICH AMAZONKI
XII SPORTOWE MISTRZOSTWA EUROPY KONI ARABSKICH
JANÓW PODLASKI 10-13.09.2015
Inteligentne, ufne, zrównoważone, spokojne, przyjacielskie, pracowite, towarzyskie - jednym tchem wyliczają zalety janowskich arabów amazonki z Klubu Jeździeckiego Janów Podlaski, a zarazem uczennice lub absolwentki janowskiego Technikum Hodowli Koni. W Mistrzostwach Europy startują na stadninowych ogierach.
ZAWODY O NAJWYŻSZEJ RANDZE
Już po raz 12, a w Polsce po raz drugi spotkają się i będą rywalizować najlepsze sportowe araby z całej Europy oraz spoza naszego kontynentu. Sportowe Mistrzostwa Europy Koni Arabskich Czystej Krwi są rozgrywane zgodnie z wytycznymi Europejskiej Organizacji Konia Arabskiego (ECAHO). W tym roku w Mistrzostwach wezmą udział zawodniczki i zawodnicy z 10 krajów: Austrii, Białorusi, Danii, Holandii, Niemiec, Polski, Szwecji, Szwajcarii, a także spoza Europy - z Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Na tegorocznych zawodach wystąpi około 70 koni. Ze względu na miejsce rozgrywania zawodów, Polska będzie reprezentowana przez najliczniejszą 40 osobową grupę sportowców. Austria i Dania wystawią po 8 zawodników. Z roku na rok w Mistrzostwach uczestniczy coraz więcej koni, co świadczy o rosnącej popularności sportowych koni arabskich. O wysokiej randze zawodów świadczy chociażby przylot specjalnie przystosowanym samolotem dwóch koni wraz z amazonką – Line Moeni ze stadniny Wrsan Stables ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Do tej pory główną próbą dzielności dla koni arabskich były wyścigi płaskie na torach wyścigowych w Warszawie i Sopocie oraz rajdy długodystansowe do 160 km. Jednak z roku na rok coraz większego znaczenia nabierają zawody sportowe dla tych niewielkich i mało wymagających koni. Corocznie Mistrzostwa Polski Koni Arabskich Czystej Krwi rozgrywane są w Janowie Podlaskim lub Michałowie. Jednym z celów zawodów sportowych dla koni arabskich w kraju i zagranicą jest przedstawienie jak najszerszemu gronu miłośników koni, ich wszechstronności w użytkowaniu sportowym i w rekreacji. Na mistrzostwach konkursy będą rozgrywane w dwóch różnych stylach: klasycznym i w stylu western. Zostaną rozegrane następujące konkurencje o różnym stopniu trudności:
Konkurencje w stylu klasycznym
1. Ujeżdżenie – układ figur o średnim stopniu trudności, do konkursu Św. Jerzego
2. Skoki przez przeszkody – wysokość do 110 cm
3. Classic pleasure – prezentacja koni w zastępie
4. Polski strój historyczny
5. W damskim siodle
Konkurencje w stylu western
6. Pole bending – wyścig między 6 tyczkami, rozstawionymi co 6,4 m
7. Wyścig płaski na 400 m
8. Reining – ujeżdżenie w stylu western polegające na dokładnym przejechaniu schematu w galopie,
prowadząc konia jedną ręką
9. Trial – pokonywanie serii przeszkód
10. Western Riding – jazda w stylu western
11.Western pleasure – prezentacja koni w zastępie
12.Western Horsemanship – pokonanie na koniu odpowiedniego schematu, w czasie którego
szczególnej ocenie podlegają umiejętności jeźdźca
13. Freestyle reining – zawodnik ustala trasę przejazdu, kolejność i rodzaj wykonywanych elementów,
swój strój i muzykę
14. Typ i budowa – ocena hodowlana koni w pozycji stój i w ruchu.
Konkursy są bardzo widowiskowe. Wzbudzają zainteresowanie zarówno osób od dawna interesujących się jeździectwem jak i całkowitych nowicjuszy. Różnorodność konkurencji pozwala startować zarówno zawodowcom jak i amatorom, którzy są na początku swojej jeździeckiej przygody.
POLSKIE ARABY SPORTOWE
W tegorocznych zawodach wezmą udział zawodnicy z Klubu Jeździeckiego im.1-go PSK z Michałowa, Klubu Jeździeckiego Janów Podlaski przy SK Janów Podlaski oraz z kilkunastu prywatnych klubów jeździeckich z całej Polski. Z klubów w Janowie i Michałowie końskimi sportowcami są tylko ogiery, które swoim zachowaniem i postawą mogą świadczyć jak są one przyjazne i użyteczne zarówno dla sportowców jak i osób jeżdżących rekreacyjnie. Agnieszka Kolek-Kowieska instruktorka jazdy konnej w KJ w Janowie dopiero tutaj spotkała konia swojego życia - jest nim Alert (janowski reproduktor, Czempion Polski Ogierów Starszych w 2010). Mimo, że pierwsze dwie jazdy tej pary nie zaliczały się do najbardziej udanych, to na trzeciej oboje poczuli specyficzny związek, wręcz chemię, dzięki czemu w ciągu jedynie dwóch lat osiągnęli poziom konkursu Św. Jerzego. Parę będzie można dopingować w czasie tegorocznych Mistrzostw.
Ogiery startujące w Mistrzostwach w różnych konkurencjach są stadninowymi reproduktorami wartymi setki tysięcy euro oraz wartościowymi czempionami i zdobywcami licznych nagród w kraju i zagranicą. I tak np. janowski Piaff, Czempion Polski Ogierów Starszych w 2005, który zdobył także wiele wartościowych nagród w USA, Kuheilaan Aafas Maiden zwany przez amazonki z Klubu Jeździeckiego w Janowie – „Prezentem” gdyż ogier ten został w zeszłym roku podarowany polskiej hodowli przez Króla Bahrajnu, czy michałowskie ogiery: Kabsztad, Czempion Polski Ogierów Starszych w 2011, znalazł się też w prestiżowej stawce koni Top Five na Czempionacie Świata w Paryżu w 2011 i 2012 roku czy Złocień – Czempion Polski Ogierów Młodszych w 2002 roku.
Mimo rozlicznych zdobytych nagród i tytułów na wystawach gospodarze stadnin i klubów jeździeckich w Janowie Podlaskim i Michałowie uważają, że dopełnieniem kariery tych urzekających swoją urodą koni będzie równolegle z karierą wystawową - kariera sportowa. Startujące w zawodach ogiery są najlepszą wizytówką rasy – polskich koni arabskich czystej krwi, które doskonale sprawdzają się na wielu polach i dobitnie przekonują, że są przyjaznymi końmi do jazdy konnej zarówno dla średniozaawansowanego dorosłego jak i początkującego dziecka, z jednym zastrzeżeniem – tak jak każdy koń tak i arab musi być prawidłowo ujeżdżony, a wtedy może się stać niezawodnym towarzyszem i przyjacielem na długie lata.
Dodatkowe informacje: Katarzyna Pruchniewicz, tel. 604 346 997
Foto – Lidia i Wiesław Pawłowscy.
PROGRAM
|